Nekvalitatīvas preces/pakalpojumi

Neesi apmierināts ar preces, digitālā satura vai pakalpojuma kvalitāti? Īsa pamācība, kā rīkoties ir zemāk.

Atceries, kas ir atbildīgs

Vispirms ir svarīgi atcerēties, ka atbilstoši likuma noteikumiem atbild:

  1. Preces vai digitālā satura pārdevējs – ja defekts atklājās divu gadu laikā no preces saņemšanas dienas (likumiskā garantija);
  2. Pakalpojuma sniedzējs – ja runa ir par nekvalitatīvu pakalpojumu;
  3. Preces ražotājs – ja viņš ir izsniedzis precei attiecīgu papildgarantiju (komercgarantiju).

Novērtē pieejamos dokumentus un termiņus

Ja prece tika iegādāta parastajā veikalā, tad pārliecinies, ka ir saglabājies pirkuma čeks, kvīts vai rēķins. Pārlasi preces, pakalpojuma vai digitālā satura lietošanas noteikumus, ja tādi ir.

Atceries, ka esi tiesīgs pieteikt pretenzijas:

  • divu mēnešu laikā no preces/pakalpojuma trūkuma (defekta) atklāšanas dienas (nav attiecināms uz digitālajiem pakalpojumiem);
  • divu gadu laikā no preces, digitālā satura vai pakalpojuma saņemšanas dienas. Ja digitālā satura/digitālā pakalpojuma līgumā ir paredzēta nepārtraukta piegāde kādā laikposmā, uzņēmējs ir atbildīgs par neatbilstību, kas rodas vai atklājas laikposmā, kurā saskaņā ar līgumu ir paredzēts piegādāt digitālo saturu vai digitālo pakalpojumu.

Uzmanību!

Ņem vērā, ka noteikumi par digitālā satura un digitālo pakalpojumu neatbilstību līguma noteikumiem ir piemērojami sākot ar 2022.gada 15.martu.

Pārbaudi arī pārdevēja, ražotāja vai pakalpojuma sniedzēja piedāvātos garantiju termiņus - dažreiz tie ir garāki par likumā noteiktiem.

Izvēlies prasījumu uzņēmējam

I Prasījumi par preces kvalitāti

Vēršoties pie uzņēmēja ar pretenziju par preces kvalitāti, Tev vispirms ir tiesības izvēlēties starp diviem prasījumiem:

  1. veikt preces remontu;
  2. veikt preces apmaiņu pret citu kvalitatīvu preci.

Ja pārdevējs nepiekrīt veikt preces apmaiņu, bet tā vietā piedāvā veikt remontu, tad šim piedāvājumam jābūt motivētam, jo pastāv tikai divi gadījumi, kad pārdevējs/pakalpojuma sniedzējs var atteikties izpildīt kādu no šiem patērētāja prasījumiem:

  1. kad to nav iespējams izdarīt;
  2. kad prasījuma izpilde nav samērīga, t.i. ja tā rada uzņēmējam izmaksas, kas nav samērīgas ar otra prasījuma izpildes izmaksām.

Ja preces remonts vai apmaiņa nav veikti saprātīgā termiņa un nesagādājot Tev būtiskas neērtības, tad esi tiesīgs arī prasīt naudas atmaksu vai preces cenas samazināšanu.

II Prasījumi par pakalpojuma kvalitāti

Vēršoties pie uzņēmēja ar pretenziju par pakalpojuma kvalitāti, Tev vispirms ir tiesības prasīt sniegtā pakalpojuma neatbilstības bez atlīdzības novēršanu.

Ja tas nav iespējams, esi tiesīgs prasīt, lai pakalpojuma sniedzējs attiecīgi samazina pakalpojuma cenu vai atmaksā par pakalpojumu samaksāto naudu.

III Prasījumi par digitālā satura vai digitālā pakalpojuma kvalitāti

Sākot ar 2022.gada 15.martu, vēršoties pie uzņēmēja ar pretenziju par digitālā satura vai digitālā pakalpojuma kvalitāti, parasti Tev vispirms ir tiesības prasīt digitālā satura vai digitālā pakalpojuma neatbilstības novēršanu.

Izņēmums ir tad, kad neatbilstība ir tik nozīmīga, ka tā attaisno tūlītēju cenas samazinājumu vai līguma atcelšanu.

Tas var notikt, ja no Tevis nevar sagaidīt turpmāku uzticēšanos uzņēmēja spējai atjaunot digitālā satura vai digitālā pakalpojuma atbilstību, ņemot vērā neatbilstības būtiskumu.

Piemēram, Tev ir tiesības nekavējoties prasīt samazināt cenu vai atcelt līgumu, ja Tev ir piegādāta pretvīrusu programmatūra, kura pati ir inficēta ar vīrusiem.

Detalizētāka informācija par patērētāja tiesībām preču, pakalpojumu un digitālā satura neatbilstības līguma noteikumiem gadījumā atrodama šeit.

Vērsies pie uzņēmēja

Kad prasījuma izvēle ir izdarīta, sazinies ar uzņēmēju. Sākumā var uzrunāt mutiski, bet ja problēma nav atrisināta, tad iesniedz rakstveida iesniegumu.

Rakstveida iesniegumā īsi un kodolīgi izklāsti problēmu un norādi savu prasījumu. Pretenzijām par preces kvalitāti vari izmantot arī LPIAA izveidoto rīku www.pretenzija.lv.

Iesniegumam pievieno darījumu apliecinošu dokumentu kopijas, kā arī citus iesniegumu pamatojošus dokumentus (sk. punktu “Kādi pierādījumi būs nepieciešami?”).

Nekvalitatīvās preces nodošana

Nav izslēgtas situācijas, kad piesakot preces defektu, preces nodošana pārdevējam nav nepieciešama. Taču vairums gadījumos – preces defekta cēloņa noskaidrošanai, remonta vai apmaiņas veikšanai vai naudas atmaksāšanai – preces nodošana pārdevējam būs nepieciešama.

Ja defekts atklājās divu gadu laikā no preces saņemšanas dienas, tad ieteicams izmantot likumisko garantiju un vērsties tieši pie pārdevēja, nododot nekvalitatīvu preci viņam. Šajā gadījumā pārdevējs veic preces nogādāšanu uz sava rēķina. Ja pārdevējs atsakās to izdarīt, esi tiesīgs nogādāt preci pats, bet uz pārdevēja vai pakalpojuma sniedzēja rēķina.

Savukārt, ja preces defekts ir atklājies jau pēc diviem gadiem no preces iegādes dienas, tad patērētājam ieteicams izmantot pārdevēja vai ražotāja komercgarantiju, ja tāda tiek piedāvāta rakstveidā laika periodam, kas ir ilgāks par diviem gadiem no preces saņemšanas dienas. Šajā gadījumā nekvalitatīvā prece iesniedzama garantijas devējam, piemēram, ražotāja nolīgtajā garantijas servisā.

Ja Tavs prasījums ir noraidīts

Ja tirgotājs Tavu prasījumu noraidīja, tad vispirms pievērs uzmanību atbildes motivācijai – tai jābūt saprotamai un loģiskai. Nereti motivācijas nav vispār. Problēmas ar atteikuma motivāciju ir labs indikators tam, ka arī pats atteikums var nebūt pamatots.

Piemēram, ja pārdevējs norāda, ka precei nav ražošanas defekta, tas vēl nenozīmē, ka pretenzija nav pamatota, jo prece var būt nekvalitatīva arī citu iemeslu dēļ. Piemēram, preces defekts varēja rasties kamēr tā glabājās vairumtirgotāja noliktavā.

Tādēļ svarīgi ir arī tas ar kādiem pierādījumiem tirgotājs pamato savu viedokli. Ja tirgotājs to dara ar speciālista, eksperta vai ražotāja garantijas servisa atzinumu, tad pievērs uzmanību konstatētā defekta rašanās cēloņa pamatojumam.

Piemēram, ja atzinumā norādīts, ka defekts radies preces nepareizas lietošanas dēļ, tad tajā jābūt arī aprakstam par to, kāds tieši preces lietošanas noteikums ir pārkāpts un kādi apstākļi par to liecina.

Vairāk informācijas par eksperta atzinumiem un par to kam pienākums tos sagādāt atrodams šeit.

Kādi pierādījumi būs nepieciešami?

Lietās par neatbilstību līguma noteikumiem jāsaglabā un atbildīgajām iestādēm jāiesniedz vismaz šādi dokumenti:

  • darījumu apliecinošs dokuments: kases čeks vai kvīts vai pavadzīme-rēķins. Vairāk informācijas par tiem lasi šeit;
  • iesnieguma pārdevējam kopija (ja ir);
  • pārdevēja atbildes kopija (ja ir);
  • pierādījumi, kas demonstrē defekta esamību: preces apraksts, defekta apraksts, foto- vai videomateriāli, akts u.tml.;
  • pierādījumi tam, ka defekts pastāvēja jau pirkuma izdarīšanas brīdī, piemēram, eksperta atzinums, tomēr tikai ja defekts ir atklājies:
    • pēc 6 mēnešiem no pirkuma dienas (pirkumiem, kuri veikti līdz 2022. gada 15. martam;
    • pēc 1 gada no pirkuma dienas (pirkumiem, kuri veikti 2022. gada 15. martā un vēlāk).

 

Atceries!

Ja problēma nav atrisināta, tad rīkojies atbilstoši norādēm sadaļā "Strīda risināšana".