LPIAA

Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija

LatvianRussian (CIS)
Divas trešdaļas no 250 precēm, kas tika iegādātas tiešsaistes platformās neatbilst drošuma prasībām PDF Drukāt E-pasts
Autors Andrejs Vanags   
Piektdiena, 28 februāris 2020 10:45
Uzraksts safety

Sešas Eiropas patērētāju organizācijas veica testus 250 elektroprecēm, rotaļlietām, kosmētikas un citām precēm, kas ir pieejamas tādās tiešsaistes platformās, kā Amazon, AliExpress, eBay un Wish. Testi parādīja, ka 66% no izvēlētām precēm neatbilst ES preču drošuma regulējumam, radot patērētājiem elektriska šoka, ugunsgrēka vai nosmakšanas risku.

Preces izrādījās nedrošas dažādu iemeslu dēļ. Piemēram, neviens no četriem dūmu detektoriem nereaģēja uz dūmiem no degošas koksnes, kokvilnas un plastikāta. Savukārt neviens no septiņiem CO detektoriem nebija spējīgs konstatēt nāvejošo gāzes daudzumu, turklāt četri no tiem izrādījās pārāk klusi. Citi piemēri:

  • USB lādētāji, ceļojumu adapteri un portatīvie lādētāji (power bank) - trīs ceturtdaļas no 36 precēm neizturēja elektrodrošuma testus. Šie produkti bieži vien bija lēti un no nezināmiem brendiem;
  • Bērnu apģērbi ar garām auklām - 14 no 16 šādiem apģērbiem (piemēram, džemperi ar kapuci) neievēroja ES drošuma prasības, jo auklas bija pārāk garas vai atradās vietās, kurās, tās nedrikstēja būt, kas palielināja lietotāja nosmakšanas risku;
  • Plastikāta rotaļlietas bērniem - 9 no 29 rotaļlietām tika pārkāpti ftalātu (vielu, kas var negatīvi ietekmēt lietotāju reproduktīvu veselību) robežlielumi, dažreiz pat līdz 200 reizēm!

Lai arī tiešsaistes platformas pēc informācijas saņemšanas parasti aptur nedrošu preču tirgošanu, tomēr bieži vien faktiski tās pašas preces parādās platformā atkal. Viena no būtiskām problēmām ir saistītā ar to, ka platformas neuzskata sevi par atbildīgām par nedrošu preču tirdzniecību un, līdz ar to, iepriekš pietiekami nepārbauda tirgotāja uzticamību.

Augstāk minētos testus veica neatkarīgas laboratorijas, kas sadarbojas ar Starptautisko patērētāju pētījumu un testēšanas (International Consumer Research and Testing jeb ICRT) tīklu, pēc šādu patērētāju organizāciju pasūtījuma: Test Achats/Test Aankoop (Beļģija), Altroconsumo (Itālija), Consumentenbond (Nīderlande), Forbrugerrådet Tænk (Dānija), Stiftung Warentest (Vācija) and Which? (Lielbritānija). Visas minētas organizācijas tāpat kā PIAA ir Eiropas Patērētāju organizācijas (BEUC) biedri.

Pēdējās izmaiņas: Piektdiena, 28 februāris 2020 11:01
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack