Vai enerģētiskā krīze var ieilgt?

Ziņas 20. Decembris, 2022
Degoša spuldze uz naktī apgaismotas pilsētas fona

Heat or eat” jeb “sasildīties vai paēst”- šādas grūtas izvēles priekšā šobrīd nonākuši iedzīvotāji daudzās Eiropas valstīs, tostarp Latvijā. 

Enerģētiskā krīze un biedējošās apkures izmaksas, inflācija un neziņa par nākotni nebūs tikai šīs un nākamās ziemas realitāte, brīdina eksperti.
No atjaunojamiem avotiem saražotā elektroenerģija 2021. gadā pieauga par 6%, taču ar to nebūs pietiekami, lai apmierinātu pieaugošo enerģijas pieprasījumu nākotnē. Tāpēc jādomā par enerģijas patēriņu, ēku siltināšanu un to kādi energoresursi tiek izmantoti.
Jaunajā Starptautiskās enerģētikas aģentūras ziņojumā konstatēts, ka Eiropa 2023. gadā varētu saskarties ar dabasgāzes deficītu 27 miljardu kubikmetru apmērā. Tas atbilst gandrīz 7% no Eiropas reģiona gada patēriņa. Pastāv riski, kas var izraisīt turpmāku dabas gāzes trūkumu.
Eiropas Savienībā aizvien nopietnāk tiek uztverts jēdziens enerģētiskā nabadzība. Latvijā, saskaņā ar Enerģētikas likumu - tā ir situācija, kad mājsaimniecības nespēj uzturēt mājoklī atbilstošu temperatūru vai izmantot siltumapgādes vai elektroenerģijas sniegtos pakalpojumus, vai norēķināties par tiem zemas energoefektivitātes dēļ vai tādēļ, ka maksai par šiem pakalpojumiem ir augsts īpatsvars mājsaimniecības ienākumos.

Ko vari darīt, lai atvieglotu savu situāciju tagad:
- Elektroenerģijas taupīšana mūsdienās ir nozīmīgs process. Spuldžu nomaiņa uz energoefektīvākām, gaismas izslēgšana, izejot no telpas, un elektroierīču atvienošana no strāvas – nelielas, ikdienišķas darbības kopā var sniegt ievērojamu ietaupījumu.
- Seko Latvenergo energoefektivitātes ekspertu ieteikumiem enerģijas taupīšanai (https://latvenergo.lv/lv/jaunumi/preses-relizes/relize/energoefektivitates-eksperts-vienkarsu-ieradumu-maina-var-ieverojami-ietaupit-elektribu)
- Vērsies pie sava namu apsaimniekotāja, lai uzzinātu, kāds tieši ir valsts atbalsts tavā apkures rēķinā.
- Daudzdzīvokļu namiem dažkārt var pietikt ar ārējo gala sienu nosiltināšanu, lai mājas siltumizturība krietni paaugstinātos, neveidotos pelējuma sēne.
- Ja dzīvo īres dzīvoklī – apsver iespēju pārcelties uz energoefektīvāku mājas projektu, kur īre var būt dārgāka, bet siltuma rēķini – krietni zemāki nekā nesiltinātā padomju laika projektā.
- Ja apsver saules paneļu iegādi – seko ekspertu vērtējumam un kontaktēties ar reāliem lietotājiem. Tirgū pieejams arī nekvalitatīvs piedāvājums.

PIAA saņemtās patērētāju sūdzības 2022.gadā Itālijas patērētāju organizācija Altroconsumo ziņo par problēmām ar Citroën automašīnām
Visas aktualitātes

Saistītie raksti