Vārdi "parādu piedzinējs" samērā bieži iedveš bailes patērētājos. Iemesls tam parasti ir neziņa par to, kas īsti ir parādu piedzējs un kā tas darbojas. To arī noskaidrosim šajā rakstā.
Pašā sākumā vēlamies pievērst uzmanību faktam, ka parādu piedzinējs nav tiesu izpildītājs. Šī atziņa ir ļoti būtiska, jo ļauj labāk saprast ko parādu piedzinējs var un nevar paveikt.
Tiesu izpildītājs ir tiesu sistēmai piederīga persona, kurš, pildot savus amata pienākumus ir pielīdzināms valsts amatpersonai. Galvenais tiesu izpildītāju uzdevums ir veikt tiesu un citu institūciju nolēmumu izpildi t.sk. kustamās un nekustamās mantas, kā arī naudas līdzekļu bankas kontos apķīlāšanu un to izlietošanu parāda segšanai.
Savukārt, parādu piedzinējs ir privātpersona, kas atgūst parādu kreditora vārdā vai uzdevumā. Tādējādi, parādu piedzinējs pats pa sevi nav tiesīgs veikt mantas vai naudas līdzekļu apķīlāšanu un lai to panāktu viņam vajadzēs vērsties tiesā, tāpat, kā jebkurai privātpersonai. Tādēļ daudzu patērētāju bažas, ka parādu piedzinējs bez tiesas nolēmuma varēs bloķēt naudas līdzekļus viņu bankas kontā vai atņemt mantu nav pamatotas.
Latvijā parādu piedzinēju jeb parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzēju darbība ir reglamentēta ar likumu. Tātad tā nav "mežonīgu rietumu" teritorijā, kurā nedarbojas nekādi likumi. Tieši pretēji, uzņēmējam, kas vēlas darboties šajā jomā ir jāsaņem licence no Patērētāju tiesību aizsardzības centra, kurš noteiktajos gadījumos ir tiesīgs licenci apturēt vai anulēt.
Pamati licences apturēšanai vai anulēšanai var būt dažādi, bet pārsvarā tie ir saistīti ar parādu piedzinēja pieļautajiem likumpārkāpumiem. Licences zaudēšana liedz uzņēmējam nodarboties ar parādu atgūšanas darbībām (parādu piedziņu).
Secinājums - ja uzskatat, ka parādu piedzinējs rīkojies nelikumīgi, droši rakstiet sūdzību Patērētāju tiesību aizsardzības centram.
Licencēto parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzēju saraksts atrodams šeit.
Nemot vērā to, ka parādu piedzinēja darbību regulē likums, tad parāda piedzinēja uzvedībai tiek noteiktas zināmas prasības. Piemēram, likums nosaka, ka parādu piedzinējam saskarsmē ar parādnieku ir aizliegts:
Tādējādi, ja parādu piedzinējs ir ieradies patērētāja dzīvesvietā vai darbavietā bez iepriekšējas patērētāja piekrišanas, viņš izdara likuma pārkāpumu un tas ir pamats sūdzības iesniegšanai Patērētāju tiesību aizsardzības centram.
Turklāt, jāņem vērā, ka likums pieprasa parāda piedzinējam arī ievērot samērīgumu. Saziņa ir uzskatāma par nesamērīgu, ja tā: