Eiropas patērētāju organizācija: Kā BigTech giganti visticamāk pārkāpj Digitālo tirgu aktu

Ziņas 17. Septembris, 2024
Interneta platformu ikonas

Eiropas patērētāju organizācija (BEUC) secināja, ka neskatoties uz Digitālo tirgu akta stāšanos spēkā 2024.gada sākumā, joprojām atrodami piemēri tam, kā lielie tehnoloģiju giganti iespējams pārkāpj tā noteikumus.

Digitālo tirgu akts ir būtisks instruments, lai neļautu lielajiem tehnoloģiju uzņēmumiem (vārtsargiem) kontrolēt digitālos tirgus un nodrošinātu patērētājiem lielāku izvēli un aizsardzību. Piemēram, Apple vairs nevar piespiest patērētājus izmantot tās maksājumu sistēmu, lai veiktu pirkumus lietotnēs tālruņos iPhone vai iPad. Meta būs jānodrošina iespēja WhatsApp lietotājiem sazināties ar citu tūlītējo ziņojumapmaiņas platformu lietotājiem. Alphabet/Google ir aktīvi jājautā patērētājiem, kuru meklētājprogrammu viņi vēlas izmantot.

BEUC norāda, ka lielie tehnoloģiju giganti pārkāpj šādus Digitālo tirgu akta noteikumus:

  • Patērētāju piekrišanas izmantot viņu personas datus dažādos pakalpojumos pieprasīšana (Meta, Alphabet/Google, Amazon, ByteDance un Microsoft)
  • Pakalpojumu abonēšana ārpus uzņēmuma lietotņu veikala (Apple, Alphabet/Google)
  • Priekšrokas nepiešķiršana saviem pakalpojumiem meklēšanas rezultātos (Alphabet/Google, Amazon)
  • Pārlūkprogrammu un meklētājprogrammu izvēles ekrāni un noklusējuma iestatījumi (Apple, Alphabet/Google)
  • Alternatīvu lietotņu veikalu un lietotņu lejupielāde (Apple);
  • Tūlītējās ziņojumapmaiņas sadarbspēja (Meta)
  • Viegla atteikšanās no pakalpojumu abonēšanas (Amazon)

BEUC secinājumi ir apkopoti šeit (angļu valodā). Saistībā ar dažām no minētām problēmām Eiropas Komisija jau uzsāka izmeklēšanas un šī gada pavasarī un vasarā publicēja provizoriskos secinājumus.

BEUC ieskatā ir ļoti svarīgi, lai Eiropas Komisija nodrošinātu Digitālo tirgu akta piemērošanu, lai lielie tehnoloģiju uzņēmumi to pilnībā ievērotu un patērētāji gūtu labumu no atvērtākiem digitālajiem tirgiem.

Dimitrijs Baranovskis (myfragrance.lv) iekļauts "melnajā" sarakstā SIA KVINTREX (tirgo t/c "Domina") iekļauta "melnajā" sarakstā
Visas aktualitātes

Saistītie raksti