LPIAA

Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija

LatvianRussian (CIS)
Lielbritānijas izstāšanās no ES bez vienošanās - ko tas nozīmē patērētājiem? PDF Drukāt E-pasts
Autors Andrejs Vanags   
Trešdiena, 27 februāris 2019 17:55
Brexit

Lielbritānija gatavojas izstāties no Eiropas Savienības (ES) ar 2019.gada 29.martu. ES un Lielbritānijas valdība ir sagatavojuši vienošanos par to, kā šī izstāšanās noritēs, nolūkā mazināt izstāšanās negatīvu ietekmi. Ja šo vienošanos akceptētu abas puses, tad patērētājiem nevajadzētu saskarties ar izmaiņam vismaz līdz pat 2020.gada decembrim.

Tomēr, nesen masu mediji ziņojuši, ka Lielbritānijas parlaments ir noraidījis piedāvāto vienošanos par izstāšanos no ES, kā rezultātā radušās bažas par iespējamu Lielbritānijas izstāšanos no ES bez vienošanās. Lielbritānijas valdība izmisīgi mēģina atrast risinājumu, kuru atbalstītu pašu parlaments, bet pagaidām šīs pūles nav vainagojušās ar panākumu.

Savukārt, a līdz 2019.gada 29.martam vienošanās nav akceptēta un nav atrasti nekādi citi risinājumi, patērētāji var sajust izstāšanas sekas, īpaši dodoties braucienā uz Lielbritāniju vai pērkot tiešsaistē no Lielbritānijas pārdevēja. Diemžēl, šajā jautājumā joprojām ir ļoti daudz neskaidrību, tādēļ pretendēt uz pilnīgi izsmeļošu un precīzu informāciju nav iespējams.

Šajā rakstā sniegsim dažus padomus patērētājiem, gadījumā, ja Lielbritānija izstājas no ES bez vienošanās.

Jūs plānojat doties uz Lielbritāniju pēc 2019.gada 29.marta

Šai ziņā realistiskākais scenārijs ceļojumiem no Latvijas ir ceļojums ar lidmašīnu.

Kopumā lidojumiem nevajadzētu būt traucētiem, kā arī turpinās darboties ES gaisa pasažieru tiesības lidojumiem no ES vai lidojumiem, kurus veic ES aviokompānijas. Lidojumos no Lielbritānijas, kurus veic Lielbritānijas aviokompānijas pasažieru tiesības nodrošinās Lielbritānijas likumdošana. Par laimi, pagaidām Lielbritānijas garantētas gaisa pasažieru tiesības faktiski kopē ES likumdošanā noteiktās.

1. piemērs. Pasažieris lido no Rīgas uz Londonu ar Lufthansa (ES aviokompānija). Pasažieri aizsargā ES pasažieru tiesības un pasažieris varēs saņemt kompensāciju lidojuma kavēšanas, atcelšanas vai iekāpšanas atteikuma gadījumā.
2. piemērs. Pasažieris lido no Londonas uz Rīgu ar British Airways (Lielbritānijas aviokompānija). Pasažieri aizsargā Lielbritānijas gaisa pasažieru tiesības gadījumos, kad lidojums tiek aizkavēts, atcelts vai pasažierim tiek atteikta iekāpšana. Šobrīt šīs tiesības ir tādas pašas, kā ES, bet nākotnē var parādīties arī atšķirības.
3. piemērs. Pasažieris lido no Edinburgas uz Rīgu ar Ryanair (ES aviokompānija). Pasažieri aizsargā ES pasažieru tiesības un pasažieris varēs saņemt kompensāciju lidojuma kavēšanas, atcelšanas vai iekāpšanas atteikuma gadījumā.

Ja esot Lielbritānijā Jūs piemeklēs slimība - Jūs nevarēsiet izmantot Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK) Lielbritānijā. Pārbaudiet pirmās palīdzības izdevumu atlīdzināšanas noteikumus trešajās valstīs, kā arī apsvēriet ceļojuma apdrošināšanas izmantošanu.

Telefona izmantošana: Mobilo sakaru operatori var piemērot papildmaksas zvaniem, SMS vai datu izmantošanai laikā, kad esat Lielbritānijā, jo ES viesabonēšanas noteikumi vairs neattieksies uz Lielbritāniju. Šī iemesla dēļ aicinām sekot Jūsu mobilo sakaru operatora paziņojumiem.

Maksājumi ar karti: Karšu izmantošanas izmaksām nevajadzētu pieaugt, jo Lielbritānijā, tāpat, kā ES paliks spēkā ierobežojumi attiecībā uz papildmaksu noteikšanu par konkrētā maksājumu līdzekļa izmantošanu. Jebkurā gadījumā, aicinām pārbaudiet Jūsu bankas sniegto informāciju un vienmēr maksāt vietējā valūtā.

Pieeja Jūsu tiešsaistes resursiem: Iespējams, ka Jums nebūs iespējas vai būs ierobežotas iespējas izmantot Jūsu Spotify, Netflix vai Kindle saturu esot Lielbritānijā.

Jūs vēlaties iepirkties tiešsaistē

Veicot pirkumus tiešsaistē no Lielbritānijas tirgotāja, Jums ir jāņem vērā sekojošais:

  • Pamanījāt produkta reklāmu Latvijā? Tirgotāja mājaslapa ir arī latviešu valodā? Varat nepārprotami redzēt, ka Lielbritānijas tirgotājs vēlas piesaistīt Latvijas patērētājus? Viss augstākminētais liecina par to, ka Jūs varēsiet izmantot vairākas ES patērētāju tiesības: tiesības atdot atpakaļ preci 14 dienu laikā no tās saņemšanas, tiesības uz vismaz 2 gadu ilgu termiņu pretenziju pieteikšanai par preces defektu, aizsardzības pret negodīgu komercpraksi, piemēram, maldinošu cenas norādīšanu.
  • Ja Lielbritānijas tirgotājs nevērš savu darbību uz Latvijas tirgu, piemēram, apmeklējot tirgotāja mājaslapu neatradāt versiju latviešu valodā: mēs iesakam Jums rūpīgi pārbaudīt līguma noteikumus, lai pārliecinātos, ka Jums tiek garantētas ES patērētāju tiesības un noskaidrotu kādas valsts likums regulēs Jūsu darījum attiecības - Lielbritānijas vai kādas citas. Šaubu gadījumā, aicinām konsultēties ar mums vai Patērētāju tiesību aizsardzības centru (PTAC).
Pēdējās izmaiņas: Trešdiena, 27 februāris 2019 18:01
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack