LPIAA

Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija

LatvianRussian (CIS)
Patērētāju prioritātes pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām - par kaitīgām ķīmiskām vielām PDF Drukāt E-pasts
Autors Baiba Miltoviča   
Svētdiena, 19 maijs 2019 21:18

Turpinot rakstu sēriju "Patērētāju prioritātes pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām" vēlamies vērst patērētāju uzmanību atsevišķiem jautājumiem, kuru risināšana jāveic Eiropas Savienības līmenī. Šajā rakstā runāsim par kaitīgām ķīmiskām vielām.

Daudzās Eiropas valstīs pieaug saslimšana ar hroniskām un smagām slimībām, kuru cēlonis ir kaitīgu ķīmisku vielu saskare ar cilvēka organismu. Vairums ķīmisko vielu ir satopamas patēriņa produktos. Eiropas patērētaju organizācija (BEUC) veica patēriņa preču pārbaudes un konstatēja, ka preces satur ķīmiskas vielas, ar kurām patērētāji saskaras regulāri un ilgstoši, piemēram, apģērbs, apavi, rotaļlietas un bērnu aprūpes produkti, kosmētikas līdzekļi, higiēnas produkti, pārtikas produktu iepakojums, u.tml.
Eiropas Savienībā darbojas vērienīga ķīmisko vielu pārvaldības sistēma, piemēram, ES tiesību akti aizliedz lietot vielas (piemēram, rotaļlietās, kosmētikā un plastmasas iepakojumos), kas var izraisīt vēzi, mainīt DNS vai kaitēt reproduktīvajai veselībai.
Pateicoties ķimikāliju reģistrēšanas (REACH) regulējumam ES valstīm ir jāveic ķīmisko vielu reģistrēšana, vērtēšana, licencēšana un ierobežošana. Tomēr neskatoties uz šiem nozīmīgajiem sasniegumiem, vairumam patēriņa preču nav stingru ķīmisko vielu noteikumu.

Lūk daži risinājumi, kuri ir spējīgi uzlabot situāciju un kurus patērētājiem jāpieprasa:
- Bērnu aprūpes produktiem (bērnu ratiņiem, rotaļu paklājiem) jābūt brīviem no vēzi izraisošām ķīmiskām vielām.
- ES tiesību aktu pieņemšana, lai noteiktu ķimikāliju robežas higiēnas produktos (piemēram, bērnu autiņos).
- Patērētājiem ir jāsaņem precīza, viegli saprotama un uzticama informācija par precēm un to sastāva esošajām ķīmiskajam vielām. Jābūt skaidram un saskaņotam marķējumam.

Papildus informācijai sekojiet www.pateretajs.lv vai uzdodiet savus jautājumus info@pateretajs.lv

Pēdējās izmaiņas: Pirmdiena, 20 maijs 2019 08:25
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack