LPIAA

Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija

LatvianRussian (CIS)
Atteikuma tiesību termiņš - 14 dienas vai 1 gads un 14 dienas? PDF Drukāt E-pasts
Autors Andrejs Vanags   
Sestdiena, 30 jūnijs 2018 21:22
Kalendāra attēls

Daudzi patērētāji zina, ka atteikuma tiesību termiņš ir 14 dienas. Tomēr tikai retais ir informēts, kā šo termiņu pareizi aprēķināt un ka atteikuma tiesību termiņš zināmos apstākļos var tikt pagarināts par veselu gadu!

Šajā rakstā arī veltīsim uzmanību augstāk minētajiem jautājumiem.

Atteikuma tiesību termiņa sākums un beigas

Tātad, kā jau ir minēts augstāk, atteikuma tiesību termiņš parasti ir 14 dienas no pakalpojuma līguma noslēgšanas vai preces saņemšanas dienas. Bet ar kuru dienu tas ir jāsāk skaitīt?

Atteikuma tiesību termiņš sākas:

  1. ja tiek sniegts pakalpojums, – no līguma noslēgšanas dienas;
  2. ja tiek iegādāta prece vai prece kopā ar pakalpojumu (piemēram, tiek iegādāta prece un tās uzstādīšanas pakalpojums), – no dienas, kad prece ir saņemta vai:
    • ja patērētājs vienā pasūtījumā ir pasūtījis vairākas preces, kuras piegādā atsevišķi, – no dienas, kad saņemta pēdējā prece;
    • ja tiek piegādāta prece, kas sastāv no vairākām partijām vai daļām, – no dienas, kad saņemta preces pēdēja partija vai daļa;
    • līgumiem par regulāru preču piegādi – no dienas, kad saņemta pirmā prece.

Jāatceras arī, ka atteikuma tiesību termiņu skaita no nākamās dienas pēc preces saņemšanas vai līguma noslēgšanas attiecīgi.

1. piemērs. Ja prece piegādāta 2018.gada 1.jūnijā, tad atteikuma tiesību termiņš sākas ar nākamo dienu (2.jūniju) un beidzas 15.jūnijā, kas ir pēdēja diena, kad minētas tiesības var izmantot.

Svarīgi! Atteikuma tiesību termiņā tiek iekļautas arī brīvdienas un svētku dienas. Tomēr, ja termiņš beidzas brīvdienā vai svētku dienā, tad atteikuma tiesības varēs izmantot arī tuvākajā darba dienā.

Atteikuma tiesību termiņa pagarināšana

Atteikuma tiesību termiņš tiek pagarināts gadījumā, kad patērētājam netika sniegta informācija par atteikuma tiesību izmantošanas nosacījumiem, termiņu un kārtību, vai arī netika izsniegta atteikuma veidlapa.

2. piemērs. Patērētājs iegādājies preci pārdevēja mājas vizītes laikā, tomēr patērētājam izsniegtajos dokumentos ir informācija par atteikuma tiesību izmantošanas nosacījumiem, termiņu un kārtību, bet nav pievienota atteikuma veidlapa. Šajā gadījumā atteikuma tiesību termiņš tiek pagarināts.

Atteikuma tiesību termiņu pagarināšanas gadījumā aprēķina pēc formulas: 14 dienas + 1 gads (sk. 3.piemēru).

3. piemērs. Ja prece piegādāta 2018.gada 1.jūnijā un patērētājam nav sniegta visa nepieciešama informācija, tad atteikuma tiesību termiņš sākas ar nākamo dienu (2.jūniju) un beidzas 2019.gada 15.jūnijā (t.i. pēc 1 gada un 14 dienām). Tomēr, ņemot vērā, ka 2019.gada 15.jūnijs ir sestdiena (sk. augstāk), tad atteikuma tiesības var izmantot līdz pat 2019.gada 17.jūnijam, kas ir pēdēja diena, kad minētas tiesības var izmantot.

Jāņem vērā, ka uzņēmējs var pārtraukt atteikuma tiesību pagarinājumu, sniedzot patērētājam trūkstošo informāciju.

4. piemērs. Ja pārdevējs no 3. piemēra 2018.gada 29.jūnijā sniedz patērētājam visu nepieciešamo informāciju, tad atteikuma tiesību termiņš beidzas 2018.gada 13.jūlijā, kas ir pēdējā diena, kad minētās tiesības var izmantot.

Veiksmīgus Jums pirkumus!

Pēdējās izmaiņas: Piektdiena, 06 jūlijs 2018 12:29
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack