LPIAA

Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija

LatvianRussian (CIS)
Vai jaunie dīzeļauto ir droši patērētāju veselībai? PDF Drukāt E-pasts
Autors Andrejs Vanags   
Otrdiena, 28 janvāris 2020 10:07
Autosatiksme attēls

Vai jaunie dīzeļauto ir droši patērētāju veselībai? Jauns nevalstikas organizācijas "European Federation for Transport and Environment" pasūtīts pētījums rada par to zināmas šaubas, demonstrējot, ka pat paši striktākie ES autoemisiju ierobežojumi nespēj apturēt lielu piesārņojuma daudzumu, kas rodas, izmantojot dīzeļautomašīnas. Pētījuma rezultāti nozīmīgi arī ar to, ka tajā tika testēti diezgan jauni dīzeļauto modeļi - Nissan Quashqai un Opel/Vauxhall Astra, kas bija starp pārdotākajiem auto savā segmentā Eiropā 2018.gadā.

Laboratorijas testu gaitā tika simulēta braukšana reālas dzīves apstākļos un tika veikta virkne mērījumu, t.sk. vielām, kuras šobrīd netiek regulētas un kuru mērījumus ir grūti veikt uz ceļa, piemēram ultrasmalkām daļiņām, volatīlām un semi-volatīlām daļiņām, kā arī amonjakam. Jāatzīme, ka esošie standarti regulē tikai tās cietas daļiņas, kuru izmērs pārsniedz 23nm diametrā.

Pētījuma rezultāti parādīja, ka iekļaujot testos arī neregulētas kaitīgas vielas - cietās daļiņas līdz pat 10nm diametrā - kopējais emisiju apjoms minētajiem dīzeļauto palielinās par 11%-184%, salīdzinot ar testiem, kuros iekļautas tikai regulētas vielas. Tas nozīmē, ka liela piesārņojuma daļa tiek pilnībā ignorēta no regulatīvā skatu punkta.

Pētnieki norāda šāda situācija nav pieļaujama, ņemot vērā to, ka smalko daļiņu piesārņojums (particle pollution) ir ļoti bīstams cilvēku veselībai, piemēram, tas palielina saslimšanas iespējamību ar vēzi, īpaši plaušu vēzi, bet regulāra organisma pakļaušana šo daliņu iedarbībai tiek saistīta ar kardiovaskulārām un respiratorām slimībām. Ultrasmalkās daļiņas (mazākas par tipiskā vīrusa izmēru) var būt pašas bīstamākas, jo tās var iekļūt cilvēka ķērmenī ļoti dziļi.

Ņemot vērā minēto, pētnieki aicina pārskatīt esošos dīzeļauto izmešu standartus.

Ar citām pētījuma atziņām var iepazīties šajā kopsavilkumā.

 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack